۱۳۸۸ آذر ۱۱, چهارشنبه

اوباما استراتیژی افزایش و خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان را اعلان نمود

بالاخره پس از ده بار جلسه و ماه ها بحث و مذاکره بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده استراتیژی جدید آن کشور را در قبال افغانستان اعلان نمود. در این استراتیژی از یکطرف به نظریات دموکرات های مجلس سنا با اعلان ضرب الاجل آغاز خروج نیروهای ایالات متحده توجه شده، از طرفی به نظریات بخشی از سناتوران که خواهان توجه به پاکستان میباشند با تکیه بر عنصر پاکستان در استراتیژی اهمیت داده شده و از جانبی افزایش سی هزار نیرو مطابق نظر جنرال مک کریستل و در موافقت با نظریات جمهوری خواهان مجلس سنا صورت میگیرد.
آنچه نا گفته میماند یکی اینکه چگونه تا ماه جولای 2011 پوتانسیل نظامی افغانستان تا آن حد افزایش می یابد که کشور توانایی دفاع مستقلانه را پیدا کند؟ دوم آنکه با توجه به پالیسی ملیشه سازی در جنوب آیا پس از خروج نیروهای ایالات متحده ملیشه ها مانند گذشته یکبار دیگر قدرت را در کابل بدست نخواهند گرفت؟
به هر حال به نظر میرسد در این استراتیژی بخاطر داشتن سیاست خارجی ضد و نقیض، افغانستان فرصت طلایی را از دست میدهد و توجه ایالات متحده به پاکستان بیشتر است که با این حال در نبود قدرت بزرگی چون ایالات متحده احتمال آن وجود دارد که افغانستان دست خوش مداخلات قدرت های منطقوی شده ساختار های شکنند مدنی آن از هم بپاشند. مگر اینکه جهان در بارۀ مسایل جنگ و صلح در افغانستان به صفت یک مشکل جهانی ملتفت شده و به آن راه حل های جدید بسنجد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر